O projekcie
Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek w Strzelcach Opolskich w partnerstwie z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Oleśnie rozpoczęło realizację Projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i Budżetu Państwa w ramach Osi Priorytetowej VIII Integracja społeczna Działanie 8.1 „Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 (RPO WO 2014-2020).
pt. „Opolska Mama i Dziecko (region północny)”
I. CEL PROJEKTU:
Celem głównym Projektu jest zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych dla kobiet w ciąży, w okresie połogu i małych dzieci, a tym samym danie im szansy na bezpieczny przebieg ciąży, poród bez powikłań oraz dalszy prawidłowy rozwój dziecka w okresie niemowlęcym, w jak największej sprawności fizycznej oraz psychomotorycznej.
II. KRÓTKI OPIS PROJEKTU:
Projekt został opracowany przez Strzeleckie Centrum Obsługi Biznesu „SCOB” Marcin Rękawek w partnerstwie z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Oleśnie. Projekt jest skierowany do osób fizycznych tj. osób mieszkających w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i/lub pracujących i/lub uczących się na terenie województwa opolskiego, przy czym miejscem świadczenia usług zdrowotnych będą powiaty: kluczborski, oleski i namysłowski.
Potrzeba realizacji projektu wynika z sytuacji demograficznej oraz wzrostem depopulacji w województwie opolskim. Zwiększenie dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zakresie opieki nad kobietą w ciąży, w okresie połogu i małym dzieckiem oraz szeroko rozumiana edukacja zdrowotna, mają na celu zachęcić młodych rodziców do wcześniejszego podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny – co może odwrócić niekorzystne statystyki demograficzne naszego regionu i wpłynąć na bezpieczny przebieg ciąży, szybki i skuteczny powrót do sprawności w okresie poporodowym oraz rozwój dziecka w pierwszych dwóch latach jego życia. Zadania zaplanowane w projekcie mają właśnie taki cel.
W projekcie przewidziano przeprowadzenie m.in. nieinwazyjnych badań prenatalnych dla minimum 2100 kobiet poniżej 35 r. życia, wsparcie w ramach mobilnej opieki okołoporodowej w ramach szkoły rodzenia i/lub poradni laktacyjnej, rozszerzoną usługę położnej środowiskowej, w tym dla kobiet po ciąży mnogiej oraz wczesną rehabilitację po porodzie. Dodatkowo, minimum 250 dzieci do 2 lat otrzyma wsparcie w ramach badań psychomotorycznych, wsparcia w zakresie żywienia niemowląt, czy też wsparcie psychologiczne. Rodzicom i opiekunom prawnym dzieci udzielony zostanie również mobilny instruktaż rehabilitacji w warunkach domowych oraz poradnictwo specjalistyczne. Zaplanowano też szkolenia dla personelu medycznego (dla 20 osób).
Nr Projektu: RPOP.08.01.00-16-0004/19
Okres realizacji Projektu: od 1 listopad 2019r. do 30 czerwca 2023 r.
Wartość Projektu: 4 972 490,10 zł
Wartość dofinansowania: 4 697 990,10 zł
Dofinansowanie Projektu z UE: 4 226 616,58 zł
Dofinansowanie Projektu z Budżetu Państwa: 471 373,52 zł
III. HARMONOGRAM PROJEKTU:
- DZIAŁANIA INFORMACYJNO-PROMOCYJNE (XI.2019r. – VI.2023r.)
- Utworzenie strony internetowej Projektu.
- Dystrybucja materiałów reklamowych i promocyjnych informujących o Projekcie.
- Rozpowszechnianie informacji o projekcie i jego działaniach, przy wykorzystaniu najbardziej popularnych i powszechnych środków reklamy.
- REKRUTACJA UCZESTNIKÓW PROJEKTU (XI.2019r. – VI.2023r.)
- Przyjmowanie Dokumentacji zgłoszeniowej
- Ocena formalna i weryfikacja Dokumentacji zgłoszeniowej.
- Poinformowanie potencjalnych Uczestników Projektu o decyzji dotyczącej możliwości udziału w Projekcie oraz o podstawowych założeniach Projektu, zasadach, zakresie i harmonogramie jego realizacji oraz przyznanych im formach wsparcia a także podpisanie Deklaracji uczestnictwa w projekcie.
- WCZESNE WYKRYWANIE WAD ROZWOJOWYCH – Nieinwazyjne badania prenatalne dla kobiet poniżej 35 roku życia (XII.2019r. – VI.2023r.)
- Zakup sprzętu medycznego (aparat do badań USG) do nieinwazyjnych badań prenatalnych.
- Wybór lekarzy specjalistów (ginekolodzy/położnicy), posiadających uprawnienia do wykonywania nieinwazyjnych badań prenatalnych kobiet poniżej 35 r.ż.
- Wykonywania badań genetycznych płodu (USG):
- pierwsze badanie USG – pomiędzy 11+0 a 13+6 tygodniem ciąży
- drugie badanie USG – pomiędzy 18+0 a 22 tygodniem ciąży
- Wykonanie kompletu badań biochemicznych – tzw. test podwójny (PAPPA-A tj. osoczowe białko ciążowe oraz Beta-hCG – wolna gonadotropina kosmówkowa)
- MOBILNA OPIEKA OKOŁOPORODOWA (CZ.1.) – Mobilna Szkoła Rodzenia oraz Mobilne Poradnie Laktacyjne (I.2020r. – VI.2023r.)
- Zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia dla potrzeb mobilnych poradni laktacyjnej oraz szkoły rodzenia.
- MOBILNE SZKOŁY RODZENIA (MSR):
- Stworzenie punktu/ miejsca w każdym z trzech powiatów północnego regionu woj. Opolskiego (powiaty: kluczborski, namysłowski i oleski), gdzie odbywać się będą spotkania mobilnych szkół rodzenia
- Wybór podmiotów (np. lekarze, pielęgniarki, profesjonalne szkoły rodzenia itp.), odpowiedzialnych za zorganizowania i przeprowadzania zajęć w ramach mobilnej szkoły rodzenia.
- Przeprowadzenie programu zajęć i usług MSR dla zaplanowanej grupy odbiorców usługi mobilnych szkół rodzenia.
- MOBILNE PORADNIE LAKTACYJNE (MPL):
- Wybór podmiotów (certyfikowany doradca ds. laktacji – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia) odpowiedzialnych za przeprowadzania porady laktacyjnej w ramach mobilnej poradni laktacyjnej.
- Przeprowadzenie porady laktacyjnej w ramach MPL dla zaplanowanej grup odbiorców usługi w projekcie.
- MOBILNE SZKOŁY RODZENIA (MSR):
- Zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia dla potrzeb mobilnych poradni laktacyjnej oraz szkoły rodzenia.
- MOBILNA OPIEKA OKOŁOPORODOWA (CZ.2.) – Rozszerzona opieka położnej środowiskowej (w tym wsparcie kobiet po ciąży mnogiej) oraz Wczesna rehabilitacja kobiet po porodzie (I.2020r. – VI.2023r.)
- Zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla potrzeb rehabilitacji kobiet po porodzie.
- Wybór specjalistów (położne/pielęgniarki środowiskowe/fizjoterapeuci), posiadający uprawnienia do wykonywania usług i świadczeń zdrowotnych przewidzianych w zadaniu.
- Wykonywania specjalistycznych usług medycznych i zdrowotnych z zakresu Mobilnej Opieki Okołoporodowej tj.:
- Rozszerzona opieka położnej środowiskowej (ROPŚ)
- Rozszerzona opieka położnej środowiskowej (ROPŚ) – wsparcie kobiet po ciąży mnogiej
- Wczesna rehabilitacja kobiet po porodzie (WRK)
- PORADNICTWO SPECJALISTYCZNE DLA RODZICÓW – konsultacje zdrowotne, edukacja i doradztwo (I.2020r. – VI.2023r.)
- Wybór specjalistów (położne/pielęgniarki, fizjoterapeuci, psycholog, dietetyk, neonatolog, neurologopeda, prawnik), posiadający uprawnienia do wykonywania usług i świadczeń zdrowotnych przewidzianych w zadaniu.
- Wykonywania specjalistycznych usług medycznych i zdrowotnych z zakresu Poradnictwa specjalistycznegotj.:
- Poradnictwo specjalistyczne dla rodziców/opiekunów prawnych – psycholog
- Poradnictwo specjalistyczne dla rodziców/opiekunów prawnych – pielęgniarka/położna w ramach rozszerzonej opieki – Pierwsza pomoc przedmedyczna u noworodków
- Poradnictwo specjalistyczne dla rodziców/opiekunów prawnych – pielęgniarka/położna w ramach rozszerzonej opieki – Poradnictwo z zakresu pielęgniarstwa neonatologicznego
- Poradnictwo specjalistyczne dla rodziców/opiekunów prawnych – dietetyk
- Poradnictwo specjalistyczne fizjoterapeuty dla rodziców/opiekunów prawnych – z zakresu prawidłowego rozwoju
- Usługa i poradnictwo specjalistyczne fizjoterapeuty dla rodziców/opiekunów – po porodzie
- Poradnictwo specjalistyczne dla rodziców/opiekunów prawnych – neurologopeda
- Poradnictwo specjalistyczne dla rodziców/opiekunów prawnych – neonatolog
- Poradnictwo specjalistyczne dla rodziców – prawnik
- POGŁĘBIONA DIAGNOSTYKĄ ROZWOJU PSYCHOMOTORYCZNEGO DZIECKA – metody diagnostyczne (I.2020r. – VI.2023r.):
- Wybór podmiotów (np. diagnostów, lekarzy pediatrów itp.) do przeprowadzania usług diagnostycznych w ramach niwelowania nieprawidłowości rozwoju dziecka.
- Diagnostyka Rozwoju Psychomotorycznego Dziecka objęcie grupy dzieci w wieku do 2 lat diagnostyką, w oparciu o jedną z proponowanych metod terapii leczniczych:
- Monachijska Metoda Diagnostyczna
- Metoda Prechtla
- Skala Brazeltona (NBAS)
- Ocena rozwoju wg kamieni milowych
- NIWELOWANIE NIEPRAWIDŁOWOŚCI ROZWOJU DZIECKA DO LAT 2. – wsparcie w zakresie żywienia dzieci i niemowląt, opieka psychologiczna dzieci i rodziców oraz mobilny instruktaż rehabilitacji w warunkach domowych (I.2020r. – VI.2023r.)
- Wybór specjalistów (pediatra, dietetyk, gastrolog dziecięcy, logopeda, fizjoterapeuta, psycholog itp.), posiadający uprawnienia do wykonywania usług i świadczeń zdrowotnych przewidzianych w zadaniu.
- Wykonywania specjalistycznych usług medycznych i zdrowotnych z zakresu Niwelowanie nieprawidłowości rozwoju dziecka do lat 2tj.:
- Niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – pediatra
- Niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – neurologopeda
- Niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – gastrolog
- Niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – diagnoza SI
- Niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – Skale Rozwoju Dzieci Bayley-II (BSID-II)
- Niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – Karty Oceny Rozwoju Psychoruchowego (KORP)
- Niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – profilaktyczne badanie USG dzieci do lat 2 (1 r.ż.- USG przezciemiączkowe lub jamy brzusznej, 2 r.ż. – USG jamy brzusznej)
- Niwelowanie nieprawidłowości w rozwoju dzieci do lat 2 – fizjoterapeuta
- DZIAŁANIA INFORMACYJNO-EDUKACYJNE (XI.2019r. – VI.2023r.)
- Wybór podmiotów odpowiedzialnych za zorganizowanie i przeprowadzenie następujących działań informacyjno-edukacyjnych:
- Kampanie medialne – promocja edukacji zdrowotnej w mediach (radio)
- Spotkania informacyjno-edukacyjne (tematyka zdrowotna) – ogólnodostępne dla ogółu mieszkańców woj. Opolskiego w obszarze tematyki zdrowotnej
- Realizacja działań informacyjno-edukacyjnych w Projekcie.
- Wybór podmiotów odpowiedzialnych za zorganizowanie i przeprowadzenie następujących działań informacyjno-edukacyjnych:
IV. DO KOGO JEST SKIEROWANY PROJEKT:
Wszystkie działania podejmowane w ramach projektu będą realizowane na terenie powiatów: oleskiego, kluczborskiego oraz namysłowskiego.
Projektem objętych zostanie w sumie minimum 2.570 osób w tym:
- Kobiety w ciąży i w okresie połogu
- Dzieci w wieku do 2 lat (w tym: niemowlęta)
- Personel medyczny świadczący usługi zdrowotne.
zamieszkujących w rozumieniu Kodeksu Cywilnego i/lub pracujących i/lub uczących się na terenie województwa opolskiego.
Pośrednimi odbiorcami wsparcia są rodzice/opiekunowie prawni noworodków i dzieci do 2 roku życia.
Realizacja projektu będzie obejmować wyłącznie osoby, dla których miejsce udzielenia świadczenia usługi zdrowotnej znajduje się na terytorium powiatów oleskiego, kluczborskiego i namysłowskiego woj. opolskiego.
Udział w Projekcie jest bezpłatny!
V. PLANOWANE EFEKTY:
- Liczba osób, które zostaną objęte usługami zdrowotnymi w programie: ogółem 2570-osób, w tym: 2326-Kobiet i 244-Mężczyzn ; Liczba osób, które zostaną objęte usługami zdrowotnymi w programie: ogółem 1480-osób, w tym: 2221-K w tym liczba osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym: ogółem 50-osób, w tym: 47-Kobiet i 3-Mężczyzn;
- Liczba kobiet objętych usługami zdrowotnymi w programie dotyczącym opieki nad matką i dzieckiem: 2100-osób, w tym: 2100-Kobiet i 0-Mężczyzn;
- Liczba dzieci, które zostaną objęte usługami zdrowotnymi w programie dotyczącym opieki nad matką i dzieckiem: 470-osób, w tym: 226-Kobiet i 244-Mężczyzn;
- Liczba personelu służb świadczących usługi zdrowotne, które zostaną objęte wsparciem w programie: ogółem 20-osób, w tym 15-Kobiet i 5-Mężczyzn;
- Liczba podmiotów leczniczych objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne: ogółem-2.
- Liczba podmiotów leczniczych objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne z zakresu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS): ogółem-1.
- Liczba podmiotów leczniczych objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne z zakresu Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ): ogółem-1.
- Liczba szpitali objętych wsparciem w programie świadczących usługi zdrowotne: ogółem-1.